Празници, Традиции и обичаи

Традиции и обичаи Еньовден

Традиции и обичаи Еньовден

На 24-ти юни всяка година честваме празника Еньовден. Първоначално той е съвпадал с лятното слънцестоене на 21 срещу 22 юни. Поради тази причина много от поверията за празника са свързани именно с това. Коренът на Еньовден можем да намерим в славянските фолклорни традиции. Освен това на този ден източноправославната християнска църква чества рождението на Йоан Кръстител, като част от процеса по адаптация към християнските традиции. Освен производните на Еньо, на 24-ти юни всички, носещи имена на билки също празнуват своя имен ден.

Поверията за този ден основно са свързани с ритуали около грижата за реколтата, плодородието от нивите и добитъка, водата. Основен акцент на Еньовден има събирането на билки. Смята се, че билките имат най-голяма лечебна сила и свойства на изгрев слънце. Затова е прието да се събират в ранни зори. След това се правят различни лечебни мехлеми от тях. Поверието гласи, че събраните билки трябва да наброяват „77 и половина“ – за всички болести и за болестта без име. Първоначално се складират и изсушават, а след това се разпределят според предназначението им.

Друг интересен обичай на този ден е т.нар. еньова буля, където всички моми се събират в къща и обличат 5-6 годишно момиченце в старинна булчинска носия. След това обикалят по улиците, пеейки песни, като по този начин се счита, че измолват за здраве и плодородие. Момите правят венци от билки, които закачват на главите си и по ръцете си.

На Еньовден е характерно на трапезата да се сложат ястия с билки и треви, като супа от киселец, зеленчукова супа с гъби, печена царевица, обреден хляб с отвара от седем вида билки. Представяме Ви рецепта за традиционната еньовска погача. Всички необходими продукти може да намерите в търговските обекти на BG Market или онлайн на www.bgm.bg, а билките може да наберете сами на предстоящия празник.

Необходими продукти: 1 кг. брашно, 1 с.л. микс от смлени семена (ленено, сусамово, слънчогледово), 1 ч.ч. кисело мляко, 300-400 мл билкова отвара (от малка китка лайка, бял равнец, риган, мащерка, жълт кантарион, босилек, розмарин), 1 кубче прясна мая, 2 яйца, 2 с.л. олио, 1 с.л. захар, 1 с.л. сол, олио за тавата, белено конопено семе за поръсване.

Начин на приготвяне:

  1. Вместо традиционната вода, която се използва за направата на обредния хляб, направете отвара то 7 вида билки – от малка китка лайка, бял равнец, риган, мащерка, жълт кантарион, босилек, розмарин. Оставете водата да заври и сложете заедно билките, като е необходимо да врат няколко минути и след това да оставите отварата да изстине.
  2. В купичка активирайте маята, като я поставите заедно със захарта в ½ ч.ч. хладка отвара. Оставете да шупне. Прибавете микса от смлени семена.
  3. Пресейте брашното и направете кладенче, в което изсипете шупналата мая. Добавете яйцата, като запазите единия жълтък за намазване. Прибавете млякото, олиото, солта и започнете да замесвате с ръце, като сипвате по малко от предварително направената билковата отвара, докато получите гладко и еластично тесто. Ако лепне, добавяйте по малко брашно. След това покрийте с кърпа и оставете да втаса, докато увеличи обема си двойно.
  4. От готовото тесто оформете топки и ги подредете в намазнена тава на близко разстояние едно от друго. След което оставете да втаса.
  5. Намажете с отделения и разбит жълтък и олио, поръсете с конопеното семе. Изпечете в предварително загрята на 200 градуса C фурна до готовност.

Всички продукти, които са Ви необходими за приготвянето на Вашата трапеза за Еньовден ще ги откриете при нас. Очакваме Ви в търговските обекти или онлайн на www.bgm.bg, а билките може да наберете сами на предстоящия празник.